Stred Európy sa nachádza pri Kremnických Baniach a nájdeš tam aj pekný kostol

Stred Európy sa nachádza v Kremnických vrchoch pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa. A myslím, že je to skvelý tip na výlet.

Stred Európy

Veď to znie podľa mňa celkom dobre, keď sa ťa niekto opýta, kde si bol/a a ty povieš, že v strede Európy. Tento dôležitý geografický bod je označený malým pamätníkom pri obrannom múre kostola. Tabuľky na tomto kameni pripomínajú historické medzníky vzniku Slovenskej republiky. Na jednej z info tabúľ je napísané, že presný stred Európy je práve na mieste veže kostola. 

Stred Európy
Stred Európy
Stred Európy
Aj so Štúrom pozdravujeme zo stredu Európy.

Kostol sv. Jána Krstiteľa

Vznik tohto kostola je spojený s baníckou aktivitou v tejto oblasti. Obce Kremnické Bane, Kunešov, Krahule, Horný a Dolný Turček nemali v čase svojho vzniku možnosť postaviť si vlastné kostoly. Preto si postavili tento spoločný kostol, ktorý je v rovnakej vzdialenosti od týchto piatich obcí.

Stred Európy - Kostol sv. Jána Krstiteľa
Ide o gotický kostol z 1. polovice 14. storočia.

Ja som bol milo prekvapený aj tým, že kostol bol otvorený a cez mrežu si ho vieš v poho obzrieť. Dokonca som si v ňom kúpil aj pohľadnicu, takže je super, že je pripravený pre ľudí a turistov. A kým som tam bol, tak sa tam otočilo naozaj dosť ľudí, ktorí si tiež prišli obzrieť stred Európy.

Stred Európy - Kostol sv. Jána Krstiteľa


TIP: Vedľa kostola sa nachádza kláštor, a ak ich poprosíš, tak ti kostol otvoria úplne.


Ako sa na toto miesto dastaneš?

  • autom – asi tá najpohodlnejšia a najrýchlejšia možnosť, vieš zaparkovať priamo pri kostole
  • autobusom – najlepšie, keď vystúpiš na zastávke Kremnické Bane – ASEC
  • vlakom – železničná zastávka je len niekoľko metrov od tej autobusovej

Stred Európy

Stred Európy - Kostol sv. Jána Krstiteľa
A nájdeš tam aj tento prameň.

TIP: Kremnické Bane sú len nejaké 4 kilometre od Kremnice, a ak by si chcel/a vedieť, čo sa v tomto meste oplatí vidieť a navštíviť, tak mrkni na tento článok.


V Kremnici

Do komentu mi môžeš napísať nejaký tip na slovenskú dedinku, ktorá je niečím zaujímavá. Budem sa tešiť a rád si pôjdem zaštúrovať niekedy aj tam. Ak sa chceš dozvedieť, čo sa ešte oplatí vidieť v Kremnici a jej okolí, tak určite klikni na Turiec Kremnicko, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

Previous Article
Next Article

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.