Kluknava na Spiši je jednou z tých dedín, ktorá sa snaží zaujať nielen jej obyvateľov, ale aj potencionálnych turistov. A ak ťa baví príroda a turistika, tak náučný chodník v Kluknave je tou správnou voľbou.
Kluknava na Spiši
Kluknava je dedinou, ktorá sa nachádza v centre regiónu Spiš, v okrese mesta Gelnica. Má bohatú históriu a dnes je z nej celkom cool dedina, a nepíšem to preto, že odtiaľ pochádzam 😀
ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Kluknava na Spiši: Ako som sa hral na turistu v rodnej dedine
Náučný chodník v Kluknave
Ak si aj ty ten typ, že niekedy potrebuješ vypadnúť a vyvetrať sa, alebo máš už prejdené tie turistické klasiky, tak je čas skúsiť aj náučný chodník v Kluknave.
Základné info:
- ide o náučný chodník „Osobnosti a história Kluknavy“
- jeho dĺžka je 7,5 km
- prejsť trasu trvá 2,5 až 3 hodiny
- pozostáva zo 6 informačných tabúľ
- každá tabuľa má aj anglický preklad (palec hore)
- riaď sa zelenou značkou, aby si sa nestratil/a
- trasa je z časti identická s modrou turistickou značkou, ktorá vedie na vrch Roháčka
Tabuľa č. 1
Náučný chodník sa začína pri Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej.
Tu sa dozvieš základné info o vzniku dediny a tabuľa ti predstaví dve osobnosti miestnej histórie. Jednou z nich bol Ján Zápoľský, ktorý bol jediným kráľom narodeným na území terajšieho Košického samosprávneho kraja.
Tabuľa č. 2
Táto tabuľa sa nachádza na modrej turistickej značke nad obcou. Približuje „osobnosti“, ktoré sú známe z miestnych povier a mýtov. No ani ja sám som nevedel, že si mám dávať pozor na čierneho barana či na ducha dievčaťa z Rozsypanej skaly, ktorých vraj v Kluknave môžeš stretnúť…
ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Rozhovor sám so sebou: Blog nie je túra bez Štúra spoznáva Slovensko
Tabuľa č. 3
Tretia tabuľa sa nachádza v lokalite Tri duby. Toto miesto je mega cool, okrem totálnej prírody tam nájdeš aj posedeníčko a môžeš si dať na túre prestávku.
Na tomto mojom (novom) obľúbenom mieste uvidíš aj skalu, kde sú vysekané znaky, vraj ide o runové písmo. Až tak dobre sa mi to nepodarilo odfotiť, ale na tabuli uvidíš, čo je tam vyryté. Tak si stačí urobiť túru 🙂
Tabuľa č. 4
Tabuľa sa nachádza pri Drevenom krytom moste, ktorý spája dedinu Kluknava s jej časťou Štefanská Huta. Okrem toho, že most je národnou kultúrnou pamiatkou sa z tabule dozvieš aj o iných architektonických pamiatkach dediny a spomína sa tam aj arciknieža Friedrich Habsburský a jeho vplyv na Štefanskú Hutu.
ŤIP: Ak chceš veďeť, čo všetko treba na Slovensku viďeť a spoznať, stačí sa prihlásiť na odber 🙂
Tabuľa č. 5
Predposledná tabuľa sa nachádza na ceste, ktorou sa dostaneš opäť do Kluknavy. Prečítaš si o tradíciach miestneho liečiteľstva a o poslednej kluknavskej „pôrodnej babici“ Márii Rychnavskej.
Tabuľa č. 6
Posledná tabuľa sa nachádza pri obecnom úrade a kaštieli, ktorý je známy aj pod názvom Biela dáma a Čierny rytier. Tu sa dozvieš o jednej z najvýznamnejších postáv kaštieľa, ktorou bol župan, kardinál a spisovateľ Imrich Csáky. Ten mal zásluhy pri stavebnom rozvoji kaštieľa. Osobnosťou, ktorá sa na tejto tabuli spomína, je aj slovenský spisovateľ Jožo Nižňanský, ktorý Kluknavu a dianie v kaštieli opisuje vo svojom románe Cholera.
Náučný chodník v Kluknave mi ukázal miesta, ktoré som videl prvýkrát. Tak aj tu sa mi potvrdilo, že platí, že pod lampou je najväčšia tma 😀
Ktoré známe osobnosti žili v dedine alebo meste, odkiaľ pochádzaš ty? 🙂 Daj vedieť do komentárov.
Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudňi dať like a pozďjelať ho.