9 európskych unikátov na Slovensku, o ktorých vie len málokto

5 (100%) 26 votes

Slovensko sa môže pochváliť nejedným zaujímavým miestom či pamiatkou. Pri mojom štúrovaní po našej krajine sa snažím navštevovať aj miesta, ktoré sú nejakým spôsobom špeciálne. O týchto európskych unikátoch, ktoré máme na Slovensku, si už počul/a?

Nádvorie Európy v Komárne

Nádvorie Európy je európskym architektonickým unikátom a vzniklo v období vstupu Slovenska do Európskej únie. Nachádzajú sa tam budovy reprezentujúce architektúru a stavebné slohy viac ako 30 európskych krajín ako napríklad Wales, Taliansko či Španielsko. Môžeš sa tak za jeden deň poprechádzať po takmer celej Európe.

Múzeum gýča v Kremnici

Múzeum gýča v Kremnici je jediným múzeom tohto druhu v Európskej únii. Mňa dostalo hneď ako som vošiel dnu a miestami som sa tam cítil ako u babky v obývačke. Ak budeš v Kremnici, tak ho nevynechaj, stojí naozaj za to. Na tomto múzeu sa mi páči, okrem iného, aj to, že tam nie je zákaz fotiť, ale práve naopak, príkaz fotiť. Konečne niečo pre mňa.

Európske unikáty - Kremnica

Súčasťou tohto múzea je aj Ulička slávnych nosov, kde môžeš vidieť nosy tých najznámejších slovenských humoristov.

Drevený most v Kolárove

Krytý drevený most, ktorý vedie ponad Malý Dunaj, je vďaka svojej dĺžke 86 metrov považovaný za jeden z najdlhších celodrevených riečnych mostov v Európe. V jeho blízkosti sa nachádza aj zaujímavý plávajúci vodný mlyn, v ktorom je v súčasnosti Múzeum vodného mlynárstva.

Vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci

Pri obci Dolný Harmanec sa nachádza vodný žľab Rakytovo, ktorého dĺžka je 2,5 kilometra. Tento žľab je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o posledný žľab v strednej Európe. Postavený je celý z dreva a v minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Od roku 2000 je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Lyceálna knižnica

Neďaleko evanjelických kostolov v Kežmarku sa nachádza Lyceálna knižnica, ide o najväčšiu školskú historickú knižnicu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Musím sa priznať, že som o nej predtým vôbec nepočul, ty už áno?

Európske unikáty - Kežmarok

Mincovňa v Kremnici

V Kremnici sa nachádza viacero zaujímavých pamiatok, jednou z nich je aj mincovňa, ktorá bola založená ešte v roku 1328. Jedinečná je aj tým, že je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite. Okrem mincí táto mincovňa vyrába aj plakety, žetóny, odznaky, vyznamenania či primátorské reťaze.

Európske unikáty - Kremnica

Kostolík v Kopčanoch

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch patrí medzi tie najstaršie zachované kostolíky nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Pravdepodobne bol postavený ešte vo veľkomoravskom období, niekedy koncom 9. alebo začiatkom 10. storočia.

Európske unikáty - Kopčany

Najstarší maratón v Európe

Košice patria k tým najkrajším slovenským mestám, súhlasíš? Popri Dóme sv. Alžbety či Spievajúcej fontáne sú však známe aj tým, že sa tam každoročne v októbri koná Medzinárodný maratón mieru, ktorý je najstarším európskym maratónom a druhým najstarším maratónom na svete.

Výhľad zo Žigmundovej veže

Viadukt v Hanušovciach

Medzi zaujímavé technické pamiatky, ktoré na Slovensku máme, patrí aj viadukt v Hanušovciach nad Topľou. Tento viadukt je totiž najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku v strednej Európe.

Európske unikáty - Hanušovce

Do komentárov mi môžeš napísať, ak ešte vieš o nejakom zaujímavom európskom unikáte, ktorý sa nachádza na Slovensku.

 Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

4 Replies to “9 európskych unikátov na Slovensku, o ktorých vie len málokto”

  1. Zita Radosová

    Ochtinská aragonitová jaskyňa… 🙂 jediná svojho druhu v Európe, a jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.