Budmerický kaštieľ patrí k najkrajším pamiatkam, no zíva prázdnotou

Obec Budmerice sa nachádza v Bratislavskom kraji a jej hlavnou dominantou je krásny kaštieľ s priľahlým parkom. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš, čo všetko táto obec ponúka, a nie je toho vôbec málo.

Budmerický kaštieľ

Budmerický kaštieľ, tiež známy aj ako Pálffyovský kaštieľ, bol postavený v 19. storočí a pôvodne slúžil ako poľovnícky kaštieľ. Po tom ako z neho odišiel posledný potomok Pálffyovcov, po roku 1945, sa stal kaštieľ majetkom štátu. Do roku 2011 bol využívaný ako Dom slovenských spisovateľov. Následne sa kaštieľ dostal pod správu Ministerstva kultúry, v súčasnosti však nie je sprístupnený verejnosti, čo je podľa mňa celkom škoda. Určite musí totiž vyzerať mega aj zvnútra, lebo zvonku je naozaj krásny.

Ako sa ku kaštieľu dostať?

  • autom – vieš v poho zaparkovať pred hlavným vchodom do parku, kde sa kaštieľ nachádza
  • autobusom – najideálnejšie je, ak vystúpiš na zastávke Budmerice, námestie. Stačí sa riadiť šípkami, ktoré ukazujú smer ku kaštieľu, je ich tam dostatok, takže nie je šanca, že by si sa stratil/a a trvá to približne 15 minút.
Keď som tam bol, tak na ňom akurát niečo opravovali.

Anglický park

Kaštieľ je obklopený udržiavaným anglickým parkom. Obdivovať v ňom môžeš rôzne druhy stromov a rovnako je podľa mňa stvorený na piknik či len také váľanie sa v tráve a trošku oddychu. Je to ideálne miesto, ak si potrebuješ vydýchnuť od ľudí a načerpať novú energiu.

V blízkosti parku, na ceste, ktorá vedie k Červenému Kameňu dal gróf Pálffy postaviť kaplnku Panne Márii Lurdskej, ktorá tam stojí dodnes. Veriaci ju zvyknú často navštevovať a modliť sa pri nej.

Takéto miesta ja môžem.
Oproti kaštieľu a parku sa nachádza „Topoľová alej“, ktorej neodolá asi nik. Súhlasíš?

Budmerická izbička

Cestou ku kaštieľu som sa opýtal jednej tetušky, ktorú som stretol, či mi vie poradiť, kde nájdem ich „izbičku“. Vôbec som nečakal, že sa pýtam práve tetušky, ktorá má od expozície aj kľúče. Milá náhoda a ešte milšia pani, ktorej nerobilo problém odbehnúť od svojich povinností, aby mi ich izbičku ukázala.

Budmerická izbička ukrýva veľa artefaktov z minulých storočí, ktoré sa dodnes zachovali. Miestni obyvatelia sa rozhodli, že ich zhromaždia na jednom mieste. Niektoré súčasti expozícií sa pravidelne obmieňajú, aby si návštevníci mohli pozrieť, ako to vyzeralo v obci a jej blízkom okolí v minulosti. Viac si o tejto izbičke môžeš prečítať na tomto odkaze.

Za odmenu chutné jedlo

V Budmericiach je to trošku ťažšie s nájdením miesta, kde sa môže človek najesť, ale nakoniec sa mi podarilo nájsť reštauráciu kúsok od obecného úradu. Po celodennom štúrovaní a krokovaní je tou najlepšou odmenou chutné jedlo, za ktoré som rýchlo a jednoducho  zaplatil mobilom. Ide o užitočnú službu od Slovenskej sporiteľne. Čo povieš na to, že dnes už nie je žiadny problém mať z mobilu aj peňaženku? 🙂 Ja som sa celkom namotal a inak už platiť asi ani nebudem, keďže to je veľmi pohodlný a predovšetkým bezpečný spôsob platenia.

Na obede
Zaplatené.

Čo vidieť v okolí Budmeríc?

Ak sa do Budmeríc vyberieš a budeš mať chuť vidieť ešte o čosi viac, tak v okolí nájdeš hneď viacero zaujímavých miest. Určite nevynechaj Modru (10 km), ktorá doslova dýcha históriou na každom kroku. Nájdeš tam napríklad 11 pamätných miest spojených s Ľudovítom Štúrom a Karolom Štúrom, 5 z nich je dokonca vyhlásených aj za národnú kultúrnu pamiatku. Za návštevu stojí aj Trnava (15 km), ktorá sa nazýva často aj slovenským Rímom, pretože sa tam nachádza dohromady až trinásť chrámov, jedenásť z nich patrí rímsko-katolíckej cirkvi, jeden evanjelickej a je tam aj židovská synagóga.

V Trnave

Do komentárov mi môžeš napísať čo sa ešte oplatí v okolí Budmeríc vidieť alebo mi daj vedieť, ktorý kaštieľ či zámok sa oplatí podľa teba na Slovensku navštíviť. 🙂 Som zvedavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.