Tipy na jesenné túry, ktoré zvládneš, aj keď nie si práve v najlepšej forme

Tipy na jesenné túry, alebo skôr také dlhšie prechádzky, ktoré ti dovolia užiť si krásne jesenné počko a na ich konci nebudeš mať pocit, že umieraš. Ani ja sám zatiaľ nie som ten typ turistu, že bez problémov zdolám Gerlach, ale nejako začať predsa treba.

Tipy na jesenné túry

Napriek tomu, že ja som fanúšik leta a nevadia mi ani vysoké teploty a tak, tak tento rok som zistil, že ani taká jeseň nie je vôbec zlá.

Sandberg 

Sandberg je významnou paleontologickou lokalitou, ktorá sa nachádza na severozápadnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.  Ak sa potrebuješ vyvenčiť z uponáhľanej Bratisky, tak toto miesto stojí naozaj za to. Vieš sa tam dostať z viacerých smerov:

  • Z centra Bratislavy použi autobus MHD smer Devínska Nová Ves – č. 28 alebo 29 (po Hrad Devín). Pešo sa dá ísť od Hradu Devín po modrej turistickej značke. Na tejto trase ťa budú sprevádzať aj tabule náučného chodníka. Z Devína na Sandberg sú to približne štyri kilometre, trvať by ti to malo približne hodinku.
  • Tí lenivejší môžu vystúpiť z autobusu č. 28 na zastávke Na hriadkach. Cesta vedie po uliciach Primoravská a Slovinec a na mieste si tak za 20 minút.
Tipy na jesenné túry - Sandberg
Sandberg – Pieskový vrch
Cestou prídeš aj na toto miesto, ide o Weitov lom

Ak budeš pokračovať ďalej, okrem vychutnávania si krásnych výhľadov, si môžeš urobiť fotku na tomto zvieratku. Ani ja som neodolal, a to mám 29 rokov. 😀 A dostať sa vieš až na Devínsku Kobylu, najvyšší vrch Bratislavy.  

Náučný chodník v Kluknave

Kluknava na Spiši je jednou z tých dedín, ktorá sa snaží zaujať nielen jej obyvateľov, ale aj potencionálnych turistov. Okrem toho, že má táto obec bohatú históriu, tak zaujme aj náučným chodníkom „Osobnosti a história Kluknavy“. Chodník pozostáva zo 6 info tabúľ, je dlhý 7,5 kilometra a zdolať ho trvá približne 3 hodiny.

Napriek tomu, že na niektorých miestach som bol aj ja trošku zmätený, ktorým smerom sa vybrať, tak je najlepšie, keď sa budeš riadiť zelenou značkou, trasa chodníka je z časti identická s modrou turistickou značkou, ktorá vedie na vrch Roháčka. Viac o tomto náučnom chodníku si môžeš prečítať v tomto článku.

Tipy na jesenné túry Kluknava
Ja a jeseň, jeseň a ja
Tipy na jesenné túry
Jedna z tabúľ náučného chodníka
Tipy na jesenné túry
Pri jednej z tabúľ nájdeš aj túto skalu, na ktorej sú vysekané znaky, vraj ide o runové písmo.

Bobria hrádza

Bobria hrádza je drevená lávka, ktorá vedie ponad vodnú hladinu nádrže v obci Kuchyňa na západnom Slovensku. Dlhá je 300 metrov a je súčasťou náučného chodníka „Bobria hrádza“. V súčasnosti je však sčasti zničená a tak nie je možné ju prejsť celú (fotky sú z novembra 2017). Čo je síce škoda, ale prechádzka počas jesene na tomto mieste stojí aj napriek tomu za to.

Na toto miesto sa vieš dostať v poho autom alebo v prípade, že pôjdeš autobusom, tak vystúp na zastávke Kuchyňa ZŠ a budeš len pár metrov od vodnej nádrže a hrádze.

Tipy na jesenné túry - Bobria hrádza

Tipy na jesenné túry

Jesenný Ružín

Ružín je vodnou nádržou neďaleko Margecian. Dostať sa tam vieš v poho autom alebo môžeš vystúpiť na železničnej zastávke Ružín, a odtiaľ je to k nádrži už len kúsok. Ani toto síce nie je nejaká taká pravá túra, ale prechádzať sa popri vode a užívať si krásne jesenné počko nie je tiež vôbec zlé. Súhlasíš?

Tipy na jesenné túry - Ružín
Ružínsky viadukt je najvyšším železničným mostom na Slovensku.

Tipy na jesenné túry

Tipy na jesenné túry - Ružín


TIP: Zo zastávky Ružín sa vieš dostať za dve hodiny na vrch Sivec alebo Šivá skala. Tento vrch je najznámejší spomedzi všetkých vrchov Čiernej hory.


Hrad Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún sa nachádza na západnom Slovensku, nad obcou Borinka. Do Borinky sa dostaneš ľahko autom či autobusom, najlepšie je v takom prípade vystúpiť na zastávke Borinka – Obecný úrad.

Z centra obce, kde sa nachádza kostol, ktorý poslúži ako záchytný bod je potrebné vybrať sa cestou, ktorá je kolmá k hlavnej ceste. Celou cestou sa riaď červenými značkami, ktorých je tam naozaj dosť, takže je minimálna šanca, že by si sa stratil/a. K hradu to je z dediny asi 2,5 kilometra a ku koncu je stúpenie trošku náročnejšie.

Tipy na jesenné túry - Pajštún

Tipy na jesenné túry

Jesenný pohľad na okolie môže byť.

Bonus pre tých šikovnejších

Ak si myslíš, že tieto tipy na mini túry a prechádzky sú nuda, tak skús Jánošíkove diery a RozsutceJánošíkove diery v Terchovej patria k turisticky obľúbeným častiam Malej Fatry. Po prvotnom nadšení však prišli miesta, ktoré mi dali celkom zabrať a viackrát sa mi stalo, že mi nebolo všetko jedno. Určite nie je dobrý nápad ísť tam len v teniskách. Dokonca som tam videl jedného uja v sandáloch, asi bol Čech. 😀

Jánošíkove diery som nakoniec zmákol a asi po troch hodinách som sa dostal na takú čistinku, odkiaľ už vidieť Malý aj Veľký Rozsutec. Sedel som tam asi pol hodinu a prehováral sám seba, že idem „zdolať“ aspoň ten Malý Rozsutec. Nech ťa však nepomýli názov Malý Rozsutec, ten je na výstup oveľa náročnejší ako ten Veľký. Len škoda, že ja som sa to dozvedel až po tom ako som ho zdolal.

Ak máš tip na nenáročnú túru či prechádzku, kde to na jeseň stojí za to, tak budem rád, keď mi napíšeš svoj tip do komentárov. 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.