Špania dolina dostane aj toho najväčšieho antiromantika

5 (100%) 4 votes

Špania dolina je malá dedinka len pár kilometrov od Banskej Bystrice. A mňa baví pri mojom štúrovaní objavovať a spoznávať aj takéto malé dedinky. A aj v tomto prípade sa mi to vyplatilo, lebo taká Špania dolina je naozaj krásna. 

Špania dolina

  • banícka obec vzdialená niečo cez 10 kilometrov od Banskej Bystrice
  • počet obyvateľov je približne 200

Štúrovanie v Španej doline

Mňa Špania dolina úplne dostala, a aj napriek tomu, že nie som stále kamoš so snehom (a asi sa to už ani nezmení), tak podľa mňa by mal byť na tomto mieste sneh celý rok, lebo mi tam úplne pasuje. 🙂 Pozri si článok a myslím, že mi dáš za pravdu.

Špania dolina
Na začiatok slabých 160 schodov. 😀

Asi takou tou najtypickejšou pamiatkou dedinky je rímskokatolícky kostol Premenenia Pána, ktorý dotvára celkovú atmošku tohto miesta. Zaujímavé na tomto kostole je aj to, že je výsledkom viacerých prestavieb a tak predstavuje ukážku rôznych stavebných slohov.

Špania dolina


Tip: Omša je v kostole len v nedeľu, ale vedľa kostola sa nachádza Diecézny úrad, a ak ich poprosíš, tak ti kostol radi otvoria.


Špania dolina
Cestou na vrch dediny, aby som si urobil takú tú pravú fotku Španej doliny aj ja. 🙂

Priznávam, že mám v telefóne asi milión fotiek Španej doliny, ktoré sú v podstate úplne rovnaké, no akosi neviem vymazať ani jednu z nich. Jednoducho ma táto dedinka dostala.

Špania dolina
A vychytal som aj parádne počko. 🙂 Aj keď je to asi ťažké vyčítať z môjho výrazu. 😀

Aj keď ja som bol štúrovať v Španej doline vo februári, tak až tak veľa snehu som tam nečakal. No prekvapivo mi naozaj nevadil. A len tak sa prechádzať po okolí je presne to pravé, ak sa potrebuješ vyvenčiť a trošku vyvetrať hlavu.

Špania dolina

Špania dolina

Šachta Ludovika

Keďže ide o banskú obec, nachádza sa tam aj viacero šácht, ktoré boli v minulosti funkčné. Chcel som aj ja aspoň jednu vidieť, a tak som sa za pomoci info šípiek vybral k šachte Ludovika, a dobre som urobil. Lebo aj toto miesto ma dostalo, a možno o ňom nevie až tak veľa ľudí ako o samotnej dedinke.

Špania dolina

Od kostola je to na toto miesto asi 30 minút, nič strašné a už po ceste sa ti bude páčiť okolitá príroda a miesto tejto šachty bude ako taký bonus. Súhlasíš?

Špania dolina

V Španej doline sa nachádza Múzeum medi, ale aj Múzeum paličkovej čipky. Druhé múzeum nájdeš v Penzióne Klopačka, kde som bol aj ja ubytovaný.

Špania dolina

Kultúrne leto v Španej doline

Počas leta sa konajú v Španej doline viaceré kultúrne akcie a podujatia v šachte Ferdinand pri penzióne Klopačka. Ak sa chceš dozvedieť viac o týchto podujatiach, tak si môžeš pozrieť program  tu.


Tip: Pozri si aj moje články:

Čo robiť v Banskej Bystrici: 20 postrehov, ktoré ti pomôžu užiť si toto mesto

Dedinka Ždiar: 11 zaujímavostí, ktoré som zistil pri mojom štúrovaní


Do komentu mi môžeš napísať, či si v tejto dedinke už niekedy bol/a alebo či poznáš podobné dedinky ako je táto. Veľmi rád sa tam aj so Štúrom pôjdem pozrieť. 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

 

4 Replies to “Špania dolina dostane aj toho najväčšieho antiromantika”

  1. Crazy Sexy Fun Traveler

    Prekvapivo, som v Spanej doline este nebola, ale raz sa urcite chystam 🙂 Ale ten tvoj vyraz na fotke stoji za to. Je hned z neho jasne, ze sa ti zima moc nepozdava 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.