Obec Haluzice a ako som si tam bol trošku zahaluziť

Obec Haluzice ma zaujala už samotným názvom, tak som si povedal, že musím ísť štúrovať aj tam. A zistil som, že táto dedinka toho ponúka oveľa viac ako len mega vtipný názov. 

Obec Haluzice

  • nachádza sa v okrese Nového Mesto nas Váhom
  • má asi 60 obyvateľov

Moje štúrovanie do Haluzíc sa začalo celkom vtipne. Vystúpil som z vlaku v Novom meste nad Váhom a šiel hľadať zastávku, z ktorej mi pôjde autobus do Haluzíc. Opýtal som sa 5 tetušiek, prešiel si dvakrát všetky nástupištia a dokonca som sa pýtal troch šoférov, no nikto mi nevedel poradiť. 😀 Nakoniec som zvolil taktiku, že som šiel k autobusom, ktoré prišli na stanicu v čase, kedy mal mať odchod aj môj bus. Takže napriek tomu, že ti neporadím presné údaje autobusu, viem, že sa nakoniec do tých Haluzíc dostaneš.

Haluzická tiesňava

Napriek tomu, že ide o naozaj malú dedinku, tak je tam hneď viacero zaujímavých miest. Ja som začal pri Haluzickej tiesňave. Vraj ide o slovenský prales a celkom to tam miestami tak aj vyzeralo.

Obec Haluzice

Obec Haluzice

O tejto tiesňave som sa dočítal aj to, že je zaujímavá predovšetkým tým, že stále pracuje a neustále sa prehlbuje a mení.

Obec Haluzice
Vidieť tam môžeš aj väčšie a menšie vodopády.

Neďaleko tohto miesta som našiel aj taký, možno na prvý pohľad, obyčajný domček. No musel som sa na neho ísť pozrieť aj zblízka.

Obec Haluzice
Našiel som aj tento dom, len neviem či niekto býva v ňom.

Rozhľadňa

Keďže z Haluzíc idú dokopy za celý deň len tri autobusy, tak som vedel, že sa nemusím nejako ponáhľať. A tak som si to stihol vyšľapať aj k neďalekej rozhľadni Hájnica. Výhľad sa bude z tohto miesta páčiť určite aj tebe. Ak teda vychytáš v poho počko. Ja som tam bol v prvé jarné dni, takže som bol spokojný aj s výhľadom. Vidieť odtiaľ môžeš nielen okolité dedinky, ale aj kostolík, ktorý je pre obec Haluzice asi tým najtypickejším.

Obec Haluzice

Kostolík 

Ide o zrúcaninu neskororománskeho Kostola Všetkých svätých z 13. storočia. A ak sleduješ moje štúrovania po Slovensku už dlhšie, tak vieš, že ja som na zrúcaninách trošku dosť závislý. Takže aj pri tejto som sa dosť vyžíval a tešil sa z nej. Tento kostolík sa nachádza len pár metrov od tiesňavy, takže ho vieš v poho nájsť.

Obec Haluzice

Obec Haluzice
Kostolík z vnútra.

A keďže sa z tohto štúrovania tešil aj Štúr, tak nesmie chýbať ani fotka na pamiatku. 🙂

Obec Haluzice
Pozdravujem z haluzenia v Haluziaciach. 🙂

Takéto dedinky, ktoré ukrývajú nejedno pekné miesto ma veľmi bavia. Ak o nejakej vieš, tak budem rád, ak mi dáš vedieť do komentára. 🙂

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Pavel Antolov

    Zdravím z Veľkej Čalomije. Podobný kostolík ako v Haluziciach máme aj vo Veľkej Čalomiji a po archeologickom prieskume sme ho dali zrekonštruovať. V prípade záujmu vám pošlem foto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.