Bol som na miestach, kde kedysi aj môj kamoš Ľudovít Štúr

5 (100%) 2 votes

Ľudovít Štúr je pre mňa jednou z najväčších slovenských osobností. Ani neviem ako to celé začalo s tým, že sa môj život nejako prepojil s jeho menom, ale teším sa, že aspoň sčasti jeho odkaz ožíva aj prostredníctvom môjho blogu.

Ľudovít Štúr

Štúr stihol počas života naozaj veľa. A často ma aj jeho pracovné nasedenie motivuje k tomu, aby som makal na sebe aj ja. Nechcem tu nejako mudrovať alebo niečo podobné. Ale verím, že každý kto na sebe maká, tak to niekde aj dotiahne. Aj samotný Štúr je toho príkladom.

Bol som na miestach, kde niekedy aj on sám

Pri mojom štúrovaní ma veľmi baví, keď sa dostanem aj na miesta, na ktorých bol kedysi aj on sám. Je to taký zvláštne super pocit. Predsa len aj jemu som vďačný za to, že makám na svojom blogu a hlavne sám za seba. Nech už to znie akokoľvek divne, to že som s ním kamoš mi veľmi pomáha. 😀

V Modre

Moje úplne prvé štúrovanie bolo práve v meste Modra, kde Štúr strávil posledné roky svojho života. Na viacerých miestach tam nájdeš nejaký jeho odkaz a urobiť si selfie v jeho pamätnej izbe som si jednoducho nemohol nechať ujsť.

Ľudovít Štúr - Nie je túra bez Štúra
Len škoda, že vyzerám celkom dosť vyplašene. 😀

V Levoči

Okrem toho, že Levoča je jedno z tých najkrajších miest a nájdeš tam veľa krásnych a jedinečných pamiatok, tak tam chvíľku pobudol aj Štúr. Bolo to v čase, keď na študenti odišli na protest práve do Levoče, lebo Štúr bol zbavený jeho pedagogického miesta.

Ľudovít Štúr

V Bratislave

V Bratiske Štúr celkom dlho žil, študoval a pracoval a tak som si bol pozrieť miesta ako jeho školu či budovu redakcie jeho novín. Samozrejme som nevynechal ani taký Devín, kde v roku 1836 aj so svojimi kamošmi Štúr uskutočnil výlet. Inak v júni sa chystám urobiť také spoločné štúrovanie v štýle tohto ich výletu, a celkom sa na to teším. 🙂

Ľudovít Štúr

Ľudovít Štúr
Na Devíne

V Záhorskej Vsi

Záhorská Ves je známa predovšetkým tým, že ide o najzápadnejšiu obec na Slovensku. No ja som objavil Štúrove stopy aj na tomto mieste. Práve cez túto dedinku utekal na Slovanský zjazd do Prahy. Vedel/a si o tom?

Ľudovít Štúr

V Košiciach

Štúr bol aj v tomto meste, kde rokoval o národnom programe Slovákov a ja som tam objavil pamätnú tabuľu, ktorá túto udalosť pripomína.

Ľudovít Štúr

V Trenčíne

Rod môjho kamoša Štúra je tiež po stáročia spojený s mestom Trenčín.

Ľudovít Štúr


Tip: Pozri si aj moje články:

Rozhovor s Ľudovítom Štúrom: Všetci dnes vyzerajú ako ja, no hovoria si hipsteri

Zaujímavosti o Bratislave: Bol som na miestach, kde žil môj kamoš Štúr


Samozrejme sa chystám tento rok do Uhrovca, kde sa Ľudovít Štúr narodil a veľmi sa tam teším. Máš aj ty nejakú obľúbenú osobnosť z našich národných dejín? Daj mi vedieť do komentu. Som zvedavý. 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.